Eskrim Nedir ?

    Kılıçların satrancı Eskrim sporu nedir, faydaları nelerdir.

    Eskrim;

Kılıç dövüş sanatı olan Eskrim aynı zamanda günümüzde her yaştan insanın severek yaptığı insan zekasını öne çıkaran mücadele ve savunma sporudur. Orta çağda kılıçla yapılan düellolarla günümüze kadar gelen bu spor dalı satranç gibi birkaç hamle sonra ne yapılması gerektiğini düşündüren, hızlı karar vermeyi gerektiren güç kadar zeka ya dayalı sporlardan biridir.

Eskrim sporunun faydaları nelerdir;

Sağlık, dayanıklılık, sürat, güç, çeviklik, esneklik, denge, refleks, koordinasyon, konsantrasyon, özgüven, önsezi, zamanlama yeteneği, strateji, çabuk düşünme ve anında karar verebilme yeteneği kazandıran spor dalıdır.

Eskrim sporu;

1986 yılından itibaren olimpiyat oyunları arasında yer almıştır. 3 farklı silahla yapılır. Bunlar; epe, flöre ve kılıçtır. Bu spor dalı karşılaşmaları yurt içinde Türkiye Eskrim Federasyonu, yurt dışı  karşılaşmaları ise Uluslararası Eskrim Federasyonu’nun (FIE) öncülüğünde gerçekleştirilebilmektedir.

   Epe;

Epe branşında sayı alanı tüm vücuttur. Kollar, ayaklar ve maske sayı alma alanı olarak değerlendirilir ve dürtüş yapmak suretiyle sayı alınır.

Flöre;

Flöre de sayı alma alanı sadece gövdedir. Kollar, ayaklar ve maskenin üst kısmı sayı alanı dışındadır. Geçerli tuş alanını ayırt edebilmek için, eskrim elbisesinin üzerine dış yüzeyi iletken olan metalik bir yelek giyilir. Geçerli olan bölgelere dürtüş yapmak suretiyle sayı alınır.

   Kılıç;

Kılıç branşı, epe ve flöre den farklı olarak vuruşla yapılır. Geçerli sayı alma alanı belden yukarı olan kısımdır. Ayaklar sayı alanı dışındadır. Geçerli tuş alanını ayırt edebilmek için eskrim elbisesi üzerine, dış yüzeyi iletken olan metalik bir yelek giyilir.

sFM8na72i7

Yorumlar kapalı.